Sobota, 3 prosince, 2022
aktuality

Krása z dálných končin, to je alexandrit

Z mineralogického pohledu patří alexandrit mezi odrůdy chryzoberylu. Je jeho nejvzácnější varietou, čemuž odpovídá v první řadě cena, ale také omezená dostupnost. Jen málokterý obchod s minerály umí tento exkluzivní exemplář nabídnout.

Srdce tak nad ním rozechvívá sběratelům, investorům, ale i laické veřejnosti. Lidé jej obdivují nejčastěji vsazený v jedinečných špercích. Ve srovnání s jinými kameny totiž alexandrit disponuje zcela specifickou vlastností.

Laika, který si ho prohlíží v běžném denním světle, napadne, že se podobná smaragdu. Tento kámen však disponuje překvapivou schopností centrální část světelného spektra pohlcovat. Vyvoláno je to příměsí železa a chromu. Tento jev se nazývá barvoměna.

Výše popsaný efekt pak způsobuje, že v závislosti na druhu světla mění alexandrity barvu od zelené k temně fialové. Zvláště žádané jsou pak ty s efektem kočičího oka.

Síla barevného efektu závisí na místě jejich výskytu. Významné naleziště se nacházelo v Rusku, dnes se těží v Brazílii a na Srí Lance. Alexandritové šperky tak v sobě nesou příchuť dálných krajů. Necháte se jimi vést?

Nejnovější články

PR článek

Další články autora

Reklama