Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktuality

Zapomenutá bylinka: Připomeňte si sílu čistce rovného, ​​který pročistí a pomůže i při zánětu

V minulosti byl velmi oblíbenou bylinkou v lidovém léčitelství. Dnes se již až tak často nepoužívá. Přitom je to jedna z našich typických bylinek, jejíž někteří lidé dokonce připisují magické vlastnosti. Seznamte se s čistcom.

Čistec přímý (Stachys recta) vytrvalá rostlinka, která se řadí do čeledi hluchavkovitých. Vzhledem trošku připomíná hluchavka. Je u nás běžnou bylinkou, kterou můžeme najít na loukách, stráních, v lesích, ale můžeme ho také pěstovat. Na pěstování je zcela nenáročný. Vyhovuje mu vlhčí půda, která je bohatá na humus.

Pozitivně ovlivňuje žaludek i střeva a pomáhá i při jejich zánětu.
Rostlinka může dorůst až do výšky 1 metru. Zelená stonek je chlupatá a listy mají vejčitý až kopinatý tvar. V závislosti na počasí může kvést od května až do října. Žlkasté květy se tvoří v paždí listenů.

sběr

Z rostlinky sklízíme kvetoucí nať, kterou sušíme nejlépe na stinném a vzdušném místě. Samozřejmě, jako u většiny rostlin platí, že na sběr je vhodný slunečný a suchý den. Skladujeme na suchém a tmavém místě.

Bylinka prý zbavuje uřknutím

Zajímavostí u této bylince je, že se často využíval a dokonce se stále využívá jako účinná pomoc při uřknutím.

Čistec pro zdraví

V lidovém léčitelství se používá jako bylinka na pročištění krve a také celkovou cirkulaci krve. Čistec má protizánětlivé účinky.

Rostlinka může dorůst až do výšky 1 metru.
Pozitivně ovlivňuje žaludek i střeva a pomáhá i při jejich zánětu. Díky hořčinám podporuje trávení. Čaj z něj je také prospěšným pomocníkem při běžných onemocněních jako jsou chřipka či angína. Také umí být nápomocný při bolestech hlavy či únavě. Je účinný i při revmatických potížích.

Nejnovější články

PR článek

Další články autora

Reklama