Středa, 8 prosince, 2021
aktuality

Bylinková lékárnička na zimu! To by v ní nemělo chybět

Prochladli jste, trápí vás angína nebo chřipka? U všech sezónních onemocněních myslete na to, že je čas zastavit se, dopřát si odpočinek a čas na zotavení. K odpočinku přidejte bylinkový čaj namíchaný přesně podle toho, co váš organismus potřebuje.

Například při horečce jednoznačně sáhněte po lipovém čaji, který vám pomůže dobře se vypotit. Na vlhký i suchý kašel je výborný takzvaný penicilin chudých, jako kdysi označovali doušku tymiánová (tymián). Kromě čaje z této bylinky doporučujeme i kloktadlo – silnější výluh, který používejte alespoň ráno a večer. Zmírní nepříjemné pocity v hrdle, jako je bolest či pálení. Stejně vynikající je kloktadlo ze šalvěje lékařské. Jako rychlá první pomoc dobře poslouží čerstvý lístek, který pózujete. Dobrým pomocníkem pro přípravu kloktadla je také mořská sůl.

Onemocnění dýchacích cest jsou často doprovázeny bolestí hlavy. V tomto případě můžete sáhnout po mateřídouška úzkolistá nebo mátě peprné a využít je k inhalaci.

Na bolest hlavy

Tuto účinnou medicínu si můžete připravit do zásoby na celý týden. Pomůže ulevit od typické bolesti hlavy při nachlazení či rýmě.

Potěšte sebe či své blízké výhodným předplatným oblíbeného časopisu Zahrádkář
Jeden celý řádně umytý citron v biokvalitě vložte do mixéru a přidejte asi 3 cm očištěného zázvoru (zázvoru). Rozmixujte a zalijte stejným množstvím medu. Dobře promíchejte a přelijte do zavařovací sklenice. Každý den si dopřejte 1-2 lžičky. Skladujte v chladničce.

Další tipy i recepty, které pomohou s ykašliavaním, oparem, suchou pokožkou či jinými starostmi, které nás během zimních měsíců vědí potrápit, naleznete v prosincové zahrádkářů.

Nejnovější články

PR článek

Další články autora

Reklama