Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktuality

Navalnému v Rusku zmrazili bankovní účty a zabavili byt

Majetek zajistili v souvislosti se žalobou, kterou na Navalného podala cateringová společnost Moskevský školák.
Ruskému opozičnímu politikovi Alexeji Navalného zmrazily na základě soudního příkazu bankovní účty a exekutoři zajistili byt v době, kdy po pravděpodobné otravě ležel v komatu v berlínské nemocnici.

Uvedla to ve čtvrtek Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, kterou citovaly agentury Reuters a AFP.

Navalného zmrazily majetek

Exekutoři 27.srpna vydali zákaz provádění jakýchkoliv transakcí týkajících se Navalného podílu v moskevském bytě a zároveň mu zmrazily bankovní účty.

„To znamená, že byt nelze prodat, darovat či zatížit hypotékou,“ řekla Jarmyšová ve videu zveřejněném na Twitteru. Poznamenala, že takové opatření Navalného nebrání v tom, aby v tomto bytě bydlel.

Jarmyšová upřesnila, že k takovému kroku došlo v souvislosti se žalobou, kterou na Navalného podala cateringová společnost Moskevský školák zásobující školní jídelny.

Ruský soud v říjnu 2019 nařídil v souvislosti s tímto případem Navalného a jeho spojencům, aby společnosti zaplatili za újmu způsobenou očerňováním téměř milion eur, připomíná Reuters.

Soud tehdy rozhodl, že Navalnyj, jeho nadace s názvem Fond boje proti korupci (FBK) i jeho spolupracovnice Klávesou Sobolová způsobily společnosti Moskevský školák morální újmu.

Kromě zaplacení odškodného jim nařídil i vymazání videa, ve kterém zpochybňují kvalitu ní podávaného jídla.

„Celkově soud rozhodl o kompenzaci ve výši 88 milionů rublů (přes 977.000 korun) požadované od Navalného, ​​Sobolová a FBK,“ uvedla Jarmyšová.

otrava novičokom

Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice Charité. V německé metropoli byl hospitalizován od 22. srpna.

Letecky ho tam převezen ze sibiřského města Omsk, kde ho hospitalizovali 20. srpna poté, co mu během letu z města Tomsk do Moskvy přišlo nevolno.

Němečtí experti na základě výsledků laboratorních testů dospěli k závěru, že Navalnyj byl otráven nervově látkou ze skupiny novičok.

Jejich zjištění později nezávisle na sobě potvrdili i specializované laboratoře ve Francii a Švédsku. Západ žádá vysvětlení od Kremlu, který účast na otravě popírá.

Nejnovější články

PR článek

Další články autora

Reklama