Čtvrtek, 9 prosince, 2021
aktuality

Živnostníci potřebují více podpory

Na vybavení příspěvku od státu bylo třeba zvládnout mnoho byrokratických kroků, ale přišel. Napomohly tomu i peníze, které na řešení koronakrízy vyčlenila Evropská unie.

Už na jaře začala přemýšlet o tom, že si zkusí najít jinou práci, nebo si ke svému zaměstnání najde další.

„Něco musím vymyslet,“ řekla ještě v květnu kadeřnice a matka samoživitelka se dvěma dětmi.

O pomoc požádala, stát jí přiznal kompenzaci výpadku příjmů ve výši 320 eur za 1,5 měsíce. Šlo o první pomoc, která byla financována iz fondů Evropské unie.

„Ta pomoc byla minimální. A teď jsem musela kadeřnictví zavřít. Pro mě je to katastrofa, „popsala Marie.

Zatímco přišly peníze od státu, žila z úspor. „Mailem jsem vyplnila, co bylo třeba, peníze přišly až o dva měsíce. Nájemné i odvody jsem však platit musela, „dodala Marie.

„Pomoc byla minimální. Zůstali jsme bez příjmu a pouze z peněz od státu, které mi přišly, se vyžít nedá. „

Kadeřnictví zavřít nadobro nechce

Zda požádá o pomoc k překonání druhé vlny pandemie, ještě neví. „Nevím, jestli nám něco dají. Co když to bude na dlouhé lokty? „Zamýšlí se kadeřnice.

Stále uvažuje o druhé práci. „Nerada bych kadeřnictví nadobro zavřela, protože tato práce mě baví. No možná nebudu mít jinou možnost, „uzavřela Marie.

S podobnými problémy se potýká i Novozámčanka Adriana Kováčová.

Spolu kolegyněmi si v centru města pronajímají salón, za který platí měsíční nájem. V salonu jsou čtyři.

Pracují jako podnikatelka a o náklady se dělí. Měsíčně měli původně obrat kolem dvou až tří tisíců eur. Kadeřnictví museli na jaře kvůli pandemii zavřít. Po říjnových opatřeních sice mohou být otevření, ale nemohou přijít zákazníci.

I jim zčásti, přestože nepřímo pomohla Evropská unie.

důležité
Kompenzace související s výpadkem tržeb, refundací mezd a nákladů za nájmy, které platily v první vlně pandemie, se prodloužily i nyní do druhé vlny.

Informace o tom živnostníci najdou na webu ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny.

Za odklad odvodů jsou vděčné

„Odklad odvodů je fajn, ale výdaje, které máme aktuálně platit, jsou velký problém,“ řekla ještě v březnu Adriana Kováčová. „Nemluvě o tom, že živíme i rodiny,“ dodala.

Nájemné jim na jaře o třetinu snížily, to však podle Novozámocká kadeřnice jejich problém neřešilo, protože zůstali bez příjmu.

Adriana Kováčová tak musela sáhnout na rezervu. Úspory se však rychle míjely. Všechny kadeřnice ze salonu proto ještě na jaře uvažovali, že na překlenutí krize půjdou pracovat do potravin nebo někam do výroby, aby si brigádně přivydělala.

„Dva měsíce bez příjmu, to není škrt přes rozpočet jen ze strany podnikání. Musíme platit výdaje na potraviny, i chod domácnosti, hypotéky a podobně, „řekla jedna z nich.

„Tato existenční nejistota je strašně frustrující. Bez pomoci státu, kterému zase pomáhá Unie, to nezvládneme, „dodala ještě na jaře.

Neví, co bude dál

Původně měla dostat rámci režimu od státu 540 eur měsíčně, což ji nejprve potěšilo. Potom však přišly problémy a byrokracie. Nakonec dostala jako kompenzaci 105 eur.

„Je pravda, neplatila jsem do Sociální pojišťovny, a tak jsem nakonec neměla nárok na těch 540 eur,“ řekla Adriana Kováčová.

„Ta pomoc byla v konečném důsledku podle mě nedostatečná. Ani nemusela být, protože těch sto eur živnostníky nijak nepomůže, „řekla kadeřnice.

Práce je nyní na podzim zase pomálu. Zákazníci jsou velmi opatrní, bojí se nákazy. „Teď do práce sice chodit můžu, ale nemohou přijít klienti. Jsem ráda, že nemám zaměstnanců a nemusím řešit odvody. Neumím si ale představit, co bude dál, „dodala Adriana.

Nejnovější články

PR článek

Další články autora

Reklama